Lepisteslerin Kökeni, Yabani Lepistesler

Lepistes veya bilimsel adıyla (Poecilia reticulata) daha çok Orta Amerika, özellikle bu tropikal coğrafi bölgedeki ada grupları doğal yaşam alanı olan bir tatlı su balığıdır. Trinidad, Hollanda Antilleri adaları, Windward adaları, Barbados, Grenada, St. Thomas ve Antigua gibi yerlerde doğal yaşam alanları olarak yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Şu an halen bu bölgelerde yaşamakta olan yabani lepistes türleri akvaryum sakini kuzenlerinden bir hayli farklıdır. Bu farklılığa yaşadıkları suların yüzeyinden beslendikleri böcekler-larvalar, bu suların karakteristikleri ve av-avcı ilişkisi sebep olmaktadır.

Lepisteslerin ağız yapılarının yukarıya dönük olmasının sebebi su yüzeyinden beslenmeleridir. Genelde durgun veya çok akıntı olmayan birikintilerde ve göllerde gruplar halinde yaşarlar. Yabani ortamlarında sivrisinek larvaları en sevdikleri yiyecektir. Kimi bölgelerde sivrisinekle mücadele kapsamında lepistes ve yakın akrabası gambusya sürüleri yaz aylarında şehir ve kasabalardaki sulak arazilere getirtilmektedir.

Vahşi Erkek Lepistes

Vahşi lepistesler renk ve desen çeşitliliği olarak akvaryum lepisteslerine göre tekdüzedir. Genelde sabit bir taban rengi üzerine (gri, yeşilimsi-gri,kahverengi gibi) erkeklerde gövde üzerinde sahte göz şeklinde siyah nokta ve kırmızı-turuncu-siyah ağırlıklı düzensiz geçişler bulunur. Vahşi populasyonun erkeklerinde kuyruğun üst kısmı çoğunlukla sivrilmiştir (kılıç). Kuyrukları, akvaryumda seçici üretim yoluyla üretilen erkek lepisteslere nazaran daha kısa ve ovaldir. Vahşi lepistes dişiler ise tek bir sabit renkten oluşmakta ve erkeklere oranla daha büyük olmaktadırlar. Günümüzde akvaryumlarımızda beslediğimiz yetişkin erkek ve dişi lepistesler arasında da boyut farkını görebilmek mümkündür.

 

Vahşi Dişi Lepistes

Yıllardır lepistes türleri barışçıl yapıları, hızlı ve kolay üremeleri ve müthiş farklılıklar gösteren renkleriyle akvaryum hobicilerinin belki de en sevdiği tatlı su balığıdır. Akvaryumlarda kontrollü olarak çeşitli renk ve desenlerde varyasyonları denenmiş ve bazı özel türler de bu işlemlerin sonucunda ortaya çıkmışlardır.

Sağlıklı yetişkin erkek lepistesler günlerinin çoğunu dişi lepisteslerle çiftleşmeye çalışarak geçirirler. Kur yapan erkek lepistesler arasında kavgalar da gayet doğaldır. Lepistesler genel olarak neşeli ve hızlı hareket eden balıklardır. Akvaryum hobisinin insanı sakinleştiren ve stresini azaltan yönü bir çok defa ispatlanmıştır. Lepistesler ise akvaryum hobisinin en çok tercih edilen türüdür desek yanlış olmaz.

Eğer lepistes besleme konusunda hala kararsızsanız sizi diğer yazılarımızı incelemeye davet ediyoruz:)

Görüşmek üzere

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*