Lepisteslerde Kuyruk Erimesi

Özellikle büyük ve geniş kuyruklu erkek lepisteslerde kuyruk erimesine sıkça rastlarız. Bunun en büyük sebebi bu balıklarda kalp ve kuyruk arasındaki mesafenin fazla oluşu dolayısıyla kan akışının kuyruk bölgelerinde daha az oluşudur. Böyle olduğu için o bölgedeki koruyucu tabaka da daha ince olmakta ve eğer akvaryumda olumsuz bazı durumlar varsa çürüme başlamaktadır.

Akvaryum hobisinde genel olarak hep bahsedilen şey huzurlu bir tank ortamı, düzgün bir filtrasyon ve iyi bir su kimyasının tüm hastalıkları alt edeceğidir. Lepistesler için de bu durum geçerlidir. Her geniş ve uzun kuyruklu erkek lepistes kuyruk erimesine yakalanacak diye bir şey yoktur. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, kan akışının azaldığı yerlerde bu tarz enfeksiyonların oluşma riski daha fazladır.

Eğer bir akvaryum suyu bakteri bakımından dengesizse, yararlı ve zararlı bakteriler arasında sürekli gidip gelen bir popülasyon üstünlüğü olur. Balığın bağışıklık sistemi bu git-gel durumlarında kimi zaman başarısızlığa uğrar ve enfeksiyon kendini gösterir. Fazla yemleme de zararlı bakteri popülasyonunu arttırmaktadır. Bu sebeple fazla yemlemeden kaçınılmalı ve eğer fazla yemleme yaptığınızı düşünüyorsanız hemen dip çekimiyle yenmemiş yemleri akvaryum suyundan uzaklaştırmanız gerekmektedir.

Uzun süredir filtrasyonu çalışan akvaryumlarda bu risk daha azdır. Çünkü bakteriler ve diğer mikroorganizmalar arası bir denge sağlanmıştır ve en başından beri o suda yaşayan canlılar bu dengeyi baz alarak bağışıklık sistemlerini düzenlemişlerdir. Dışarıdan yeni bir balıkla veya bitkiyle beraber farklı bir organizma eklenmediği sürece veya suyun dengesinin dışarıdan bir etmenle bozulmadığı sürece hastalıkların ortaya çıkması oturmuş tanklarda çok zordur.

Kuyruk erimesi büyük ölçüde bakteriyeldir. Eğer bozuk şartlar düzeltilmezse akvaryumun sınırlı su kapasitesi içerisinde bu bakteriler çok hızlı bir şekilde ürerler ve tüm balıklarda enfeksiyon görülür. Eğer tankta kuyruk erimesi varsa öncelikle yapılması gereken bu enfeksiyonun tüm balıkları mı yoksa bazı balıkları mı etkilediğini tespit etmektir. Eğer bazı balıklarda bu durum varsa hızlıca bu balık/balıklar, içerisinde sadece basit bir sünger filtre ve ısıtıcı bulunan ufak bir karantina tankına alınmalıdır. Tedavileri bu tankta yapılmalıdır. Şayet tüm balıkları etkileyen akut bir enfeksiyon durumuyla karşılaşırsanız, hızlıca suyunuzun büyük bölümünü dip çekimi yaparak değiştirmeniz gerekmektedir. Değiştirdiğiniz su yeni eklenen suyun sıcaklığı ile aynı olmalı ve eklediğiniz suda klor-kloramin bulunmamalıdır (dinlendirilmiş su ile değişim yapmalısınız.)

Tedavi için çeşitli anti-bakteriyel ilaçlar vardır. Bu ilaçlar akvaryumunuzdaki biyolojik döngüye zarar verirler. Çünkü sadece zararlı bakterileri değil, filtrasyonda görev alan yararlı bakterileri de öldürürler. Bu sebeple tedaviniz süresince eğer elinizde imkan varsa akvaryumunuzun amonyak ve nitrit seviyelerini ölçmeniz ve eğer 0’dan farklı bir değer görüyorsanız su değişimi yapmanız gerekmektedir.

Tedavi süresince sıcaklığı 2-3 derece düşürerek bakterilerin üremelerini yavaşlatabilir; akvaryumun iç camındaki tabakayı da sünger ile silerek çıkartabilirsiniz. Bu sayede belli başlı noktalarda tutunmuş olan zararlı bakteriler, bir sonraki su değişiminde akvaryumun dibinden rahatlıkla çekilebilir.  100 litre için 1 tablet kaya tuzunu akvaryum suyunda eriterek eklemeniz, balıklarınızın iyon düzensizliklerini gidermelerine ve mukoza tabakalarını yenilemelerini sağlar.

Bu yazıda herhangi bir markanın herhangi bir ürününü tavsiye etmeyeceğim. Çünkü ilaçlar kısa vadede bazı hastalıkları yenerlerken, uzun vadede oturmuş dengeyi bozmaktadırlar. Bu sebeple eğer ilaç kullanıp bu hastalığı yenme taraftarıysanız bunu karantina tankında yapın. Karantina tankındaki balıkların stresleri de daha fazla olacağından, bu tankın ışıksız/az ışıklı bir ortamda bulunmasına dikkat edin. Hangi ilacı kullanıyorsanız kullanın, kesinlikle doz aşımı yapmayın. Ve yine her zamanki gibi, önlem tedaviden daha kolaydır. Balıklardaki hastalıklar kolay kolay tedavi edilemezler. Edilseler dahi, ilaçların vücutlarında ve yaşadıkları ortamda yarattıkları tahribat nedeniyle farklı olumsuzlukların ortaya çıkması olasıdır.

Herkese sağlıklı hobiler

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*