Lepisteslerde Hastalık Belirtileri – Karantina Tankı

Lepistesler sağlıklı oldukları durumlarda sürekli merakla etrafta dolanan, yiyecek bir şeyler arayan, hızlı hareket eden ve etrafı didikleyen canlılardır. Hasta olduklarını veya bir problemleri olduğunu (kabızlık gibi) anlamak aslında çok da zor değildir.

Bir problemi olan lepistes öncelikle eski merakını kaybedecektir. Genelde sabit bir yerde (köşeler, ısıtıcı yanları, dip) hareketsiz durup dinlenmeyi yeğler. Yem attığınızda ya hiç yemez ya da yemi koklar ve bırakır. Yem yememe durumu illa hastalıktan dolayı olmuştur diye bir durum da yoktur. Bunu anlamak için balıklarınıza 2 gün civarı hiç yem vermeyin. Eğer 2 günün sonunda yem yemeye başlıyorlarsa bir problem yok demektir (sadece verdiğiniz yemden bıkmış olabilirler). Hasta lepistesler için attığınız her yem aslında yenmemiş olarak akvaryumun bir köşesinde birikeceğinden problemleri daha kötü hale getirebilir, bu sebeple eğer böyle bir durum varsa sık sık yenmemiş yemleri akvaryumunuzdan uzaklaştırın. Hasta olduğundan emin olduğunuz bir lepistesi karantina tankına almalısınız.

Karantina tank özellikleri ne olmalıdır?
Karantina tankı hasta ve/veya yorgun düşmüş balıkların dinlenmeleri ve taşıdıkları hastalığı başka balıklara bulaştırmamaları amacıyla kurulmuş olan izole bir akvaryumdur. Bu akvaryumda kum olmamalıdır. Bu tankta ısıtıcı ile hava motoruyla çalışan basit bir sünger filtre yer alması kafidir. 10-15 litre civarı olabilir. Fazla büyük olmasına da gerek yoktur. Bu tankta yer alan balıklar halihazırda, stres veya hastalık durumlarıyla baş ettiğinden dolayı onları ekstradan strese sokacak materyaller (dekorasyon vs.) yer almamalıdır. Karantina tankın içerisindeki su debisi düşük olmalıdır. Karantina tankı ışığın yoğun olduğu veya insan trafiğinin çok olduğu bir bölgede yer almamalıdır. Eğer imkan varsa günün büyük kısmında pek ışık almayan kuytu bir yerde durabilir. Karantina tankınız hobinize başladığınız andan itibaren mevcut akvaryum suyunuzla doldurulmuş olarak sadece filtrasyonu çalışacak biçimde işler halde olmalıdır. Yeri geldiğinde kullanılmak üzere hazır bekletilmelidir.

Dişi lepisteslerde doğum sonrası yorgunluk ve stres bir süre daha devam etmektedir, bu yüzden karantina tankı yeni doğum yapmış dişi lepistesler için de kullanılabilir. İlaveten, dişi lepistesler doğumlarından sonra erkek lepistesleri cezbeden bir koku salgılar. Bu koku aslında bir sonraki çiftleşme için müsait olduğunu erkek lepistese bildirme şeklidir. Erkek lepistesler bu kokuyu aldıklarında ilgili dişi lepistesi kovalamaya ve rahatsız etmeye başlarlar. Bunun önüne geçip dişi lepistesin daha da fazla yorulmasını önlemek amacıyla da karantina tank kullanışlı olabilir.

Hastalık belirtileri gösteren bir lepistes daha önce de dediğimiz gibi gerçekten hasta olmayabilir. Erkek lepistesler arasındaki üstünlük yarışını kaybetmiş olan bir erkek lepistes de stres ve saklanma belirtileri göstermeye başlayacaktır. Bir diğer örnek de dişi lepisteslerin doğuma yakın zamanlardaki davranışlarıdır. Bu davranışları bir hastalık belirtisiyle karıştırmanız gayet olasıdır. Zorbalığa maruz kalmış herhangi bir balık eğer kendini savunamaz duruma geldiyse, güçsüz düşecek ve adeta zorbaya teslim olacaktır. Bu tür durumlar için de karantina tankı kullanışlı olabilir (dayak yiyen balığın toparlanması ve yeniden özgüven kazanması için).

Lepisteslerin davranışları tekdüze ve periyodik değildir. Hayat süreleri boyunca aslında ihtimal bile vermeyeceğiniz bazı koşullardan etkilenip buna uygun davranışlarda bulunabilirler. Bu sebeple yapılması gereken en doğru şey, balıklarınızı iyi bir şekilde gözlemlemek olmalıdır. Farklı bir durum görüyorsanız bu durumu araştırmalı (bu site işinize yarayabilir:) ) , sebepleri için fikir yürütmelisiniz. Bu hobide en önemli şeylerden biri de sabretmek ve akvaryum ortamına fevri bir müdahalede bulunmamaktır. Eğer dişi bir lepistes hamile olduğu için veya yeni doğum yaptığı için yorgun ve stresli bir görüntü sergiliyorsa bu durum için hastalık olduğu düşünülerek büyük ölçüde su değişimleri (%50-60), akvaryuma bazı kimyasallar ilave etmek (stres azaltıcı, su düzenleyici) gibi panikle yapılan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Lepistes akvaryumunun sabırla dengeye gelmesi beklenmeli ve çok zorunda kalmadıkça müdahale edilmemelidir. Akvaryum sakinlerinin uzun süre maruz kaldıkları su şartları, onlar için artık bağışıklık sistemlerinin ve vücut iç-dış dengelerinin tanıdıkları bir durum olmaktadır. Dengeye gelmiş bir durumu bozmak, dengenin yeniden sağlanma sürecini başlatacaktır ve bu süreç balıklar için streslidir.

Hastalık belirtileri çok ileri olan bir lepistes için genelde yapılacak bir şey yoktur. Bu balık ömrünün son zamanlarını geçirmesi için ayrı bir yere alınabilir.

Bu hobideki, hastalıklarla alakalı en önemli kurallardan birisi de şudur: Önlem her zaman tedaviden daha kolay ve daha mümkündür. Balık hastalıkları çoğu durumda tedavi edilemezler. Bu sebeple ipuçları ve tavsiyelere kulak vermeniz; sıkıntısız ve sağlıklı bir hobi yaşamanızı sağlayacaktır.

3 geri izleme / bildirim

  1. Lepisteslerde Kuyruk Erimesi - Lepistesler
  2. Lepisteslerde İç Parazit (Belirtileri,Tedavi Önerileri) - Lepistesler
  3. En Sık Görülen Lepistes Hastalıkları ve Tedavileri - Lepistesler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*