Lepisteslerde Doğum Belirtileri

Dişi lepistesler bir defa döllendikten sonra artık ortalama her ay yavru vermeye başlayacaklardır. Lepistesin yaşına, suyun sıcaklığına ve lepistesin genetiğine bağlı olarak 22-40 gün arası bir sürede lepistesler yavrulama yapmaktadırlar. Doğumu yakın bir lepistesi en bariz olarak; şişmiş ve kutuya benzer hale gelmiş karnından ve iyice siyahlaşmış arka bölgesinden anlayabilirsiniz. Aşağıda sıraladığımız belirtiler ise her lepisteste doğum belirtisi olarak ortaya çıkmayabilir. Ancak bu belirtilerin en az 2 veya 3 tanesini kendinde taşıyan lepistesi iyi bir şekilde gözlemelisiniz.

-> Bir bölgede pek yüzmeden, oturma veya sabit durma. Saklanma.

-> Hareketlerinde yavaşlama, kuyruk bölgesinde kasılmalar.

-> Akvaryuma yaklaştığınızda aşırı gerilmeleri ve korkmaları.

-> Diğer balıklara karşı agresif tavırlar. Diğer balıkların kuyruklarını ısırmaları.

-> Yem yememe veya aşırı iştahla yem yeme.

-> Renklerinin solmaya başlaması. Bu doğal bir kamuflaj olarak doğum sırasında dişi lepistesin fazla dikkat çekmesinin önüne geçmektedir.

-> Durdukları yerde ileri ve geri kısa hareketlerde bulunmaları. Bu da doğum sancısına işaret ediyor.

-> Anal bölgelerinde hafif bir açılmanın olması. Bu açılma çok dikkatli bir gözlem sonucu ortaya çıkarılabilir. Tam arkadan baktığınızda hafif üçgen şeklinde çok ufak bir pembelik görebilirsiniz.

-> Lepistesin arka bölgesindeki siyahlık içerisinde yavru balıkların gözlerinin belirginleşmeye başlaması.

Tüm bu belirtiler dişi lepistesin doğumunun çok yakın olduğunu göstermektedir. Eğer bu belirtilerden 3ten fazlası hamile dişi lepistesinizde varsa; en geç 1 hafta içerisinde lepistesin yaşına göre değişecek şekilde 5-100 arası yavru alacaksınız demektir.

1 geri izleme / bildirim

  1. Lepisteslerde Hastalık Belirtileri – Karantina Tankı - Lepistesler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*