Lepisteslerde Beslenme

Lepistesler, doğal yaşam ortamlarında genelde su yüzeyindeki böcek larvalarını, ufak böcekleri, mikro seviyedeki kurtçukları ve eğer aç kalırlarsa da bazı bitkileri didikleyerek beslenirler. Günde 2-3 defa lepistesleri yemleyebilirsiniz. Ancak yemleme çok az yapılmalıdır. Günde birden çok yemleme yapılırsa (az az yapılması koşuluyla), bu durum balıkların sindirim sistemlerini çalışır vaziyette tutarak kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin görülme sıklığının azalmasını sağlar.

Lepisteslere atacağınız yemler kaliteli ve güvenilir marka yemler olmalıdır. Daha önce kovadan bölme veya açık satılan yemlerden kullanıp da balıklarında iç parazit gibi rahatsızlıklarla karşılaşan hobiciler bu durumları rapor etmişlerdir. Bu sebeple ambalajı kapalı yemlerden kullanmanızı tavsiye ederim.

Lepistesler hem bitkisel hem de proteinsel yemlerle beslenmelidir. Dengeli bir beslenme balığı zinde ve güçlü tutacak; hastalıkların görülme ihtimalini düşürecek ve üreme mekanizmasının sağlıklı işlemesini sağlayacaktır.

Sürekli proteinle beslenen lepisteslerde iç parazit durumları ortaya çıktığı rapor edilmiştir. Lepisteslerin ihtiyaç duyduğu protein miktarı bir günde yedikleri yemin %30-40’ı civarı olmalıdır. Bu durum yetişkin lepistesler için geçerlidir. Yavrular her öğün canlı yem yiyebilirler.

Kabızlık gibi problemlerin görülme ihtimaline karşı, haftada bir veya iki haftada bir haşlanmış bezelye içi veya haşlanmış ıspanak verebilirsiniz. Eğer yemiyorlarsa kabızlığı gidermek için balıkları 1-2 gün aç bırakabilirsiniz. Bu, onların bağırsaklarını ve midelerini boşaltacak ve yeniden toparlanmaları için süre tanıyacaktır.

Canlı yemler lepistesler için sürekli olmasa da belli periyotlarda verilmelidir. Artemia, kan kurdu, tubifex kurdu gibi canlı yemler lepisteslerde kullanılabilir. Kan kurdu ve tubifex için steril olması çok önemlidir. Çünkü bu yemler balıklara bazı bakteri ve parazitleri bulaştırabilmektedir. Kan kurdu ve tubifexin kurutulmuş olanlarını da tercih edebilirsiniz. Kurutulmuş canlı yemler, bakteri ve parazitlerden arındırılmıştır ancak besin değerleri daha düşüktür.

Canlı yem olarak mikro kurt da kullanabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz mikro kurt kültürleri sayesinde saklama kabına süt ve yulaf/bisküvi gibi gıdaları karıştırarak mikro kurtlarınız için besi yatağı oluşturabilir ve 1 hafta gibi bir süre sonra da yeni doğan mikro kurt yavrularını lepisteslerinize ikram edebilirsiniz. Mikro kurtlarda parazit ve bakteri gibi problemlerin görülme ihtimali kan kurdu ve tubifex kurduna göre daha düşüktür. Canlı yem olarak bir diğer alternatif ise su piresidir. Belli şartları sağlayarak su piresi kültürü oluşturabilir ve su piresiyle balıklarınızı besleyebilirsiniz.

Yem yemeyen lepistesler

Eğer lepisteslerinizin hepsi veya bazısı yem yemiyorsa bir problem var demektir. Çünkü lepistesler günlerinin büyük bölümünü yem arayarak ve etrafı didikleyerek geçirirler. Yem yememe durumu için öncelikle akvaryumda son zamanlarda yaptığınız bir değişiklik var mı yok mu diye sorgulamalısınız. Eğer yemlemede bir değişiklik yaptıysanız (yemleme periyodu, verilen yemlerin markası, miktarı vs.) eski yemleme alışkanlığınıza geri dönüp durumu gözlemleyin. Düzeliyorsa, yeni verdiğiniz yemlerle alakalı bir adaptasyon problemi yaşadıkları ortadadır. Eğer değişiklik yapmadıysanız, yem yemeyen balıklarınızı dikkatlice incelemeli iç parazit/kabızlık belirtileri gösterip göstermediklerine dikkat etmelisiniz. Eğer yem yemeyen balık aynı zamanda tek bir yerde durup pek hareket etmiyorsa bu muhtemelen iç parazit durumu yaşadığını gösterir. Öte yandan her yem yemeyen balık herhangi bir hastalık veya düzen değişikliği durumu yaşamasa dahi sadece mevcut yeminden bıktığı için bunu yapıyor olabilir. Akvaryum rafınıza fazladan bazı çeşit yemler koyun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*