Lepistes Yarışmaları

Merhaba,

Özellikle Amerika’da IFGA (International Fancy Guppy Association – Uluslararası Özel Lepistes Birliği) derneğinin düzenlediği yarışmalarda boy gösteren lepistesler arasındaki güzellik yarışmaları için görsel standartlar belirlenmiştir. Bu standartlardan yola çıkarak oturtulmaya çalışılan lepistes ırkları, tüm dünyada lepistes severler tarafından özel bakım ve dikkat ile korunmaya çalışılmaktadır. Amerika’daki IFGA’in yanı sıra yine Amerika’da çeşitli dernek ve kuruluşlar; Avrupa’da ise sayıları Amerika’dakilerden az olmayan topluluklar ve dernekler bulunmaktadır. Her yıl bu oluşumların düzenledikleri yarışmalar, açık arttırmalar ve sergiler neticesinde bu işle hobi seviyesinin üzerinde ilgilenen kişiler için mevcut ırkları geliştirmeye yönelik hedefler belirlenmektedir.

Topluluklar tarafından her yıl düzenlenen yarışmaların çeşitli kulvarları vardır. Her kulvarda ilgili şartları sağlayan lepistesler yarışırlar ve jüri tarafından uygun görülen balıklar ilk 3’e girmeyi başarırlar. Örneğin jüri tarafından finale bırakılan 2 adet erkek full red lepistes yarışıyor. Bu yarışma sırasında jürinin karar vermesini kolaylaştıracak bazı noktalar bulunmaktadır. Eğer her şey birbirine çok benziyor veya biri diğerinden görsel anlamda iyi değilse bile; jüri bir balığın hareketli ve meraklı oluşunu baz alarak onu birinci seçebilir.

Jürinin görsel değerlendirmesi sırasında yararlandıkları çeşitli görsel standartlar bulunmaktadır. Bu standartlardan bazıları balığı yarışmada diskalifiye ederken, bazıları balığa eksi puan olarak yazılır. Örneğin çift renk klasmanında yarışacak olan bir lepistes  için üçüncü bir renk olmasa iyi olur. Eğer üçüncü bir renk varsa da toplam renklerin %15’ini geçmemesi gerekir. Geçtiği anda bu lepistes ilgili çift renk klasmanında diskalifiye olur.

Birebir eşleşme klasmanında ise iki adet genelde erkek lepistesin dış görünüş olarak bire bir aynı olması şartı aranır.  Böyle bir klasman kararlı genetik özelliklerin üretici tarafından oturtulmasını ve balıkların da bu sayede herhangi bir fark olmaksızın aynı dış görünüşte yer almalarını teşvik eder.

Sadece renk olarak değil, kuyruk şekli-büyüklüğü ve sırt yüzgeçlerinin yapısı bakımından da klasmanlara göre bir çok farklı standart belirlenmiştir. Genel anlamda konulan standartlarda ise balığın kuyruk yüzgecinin geniş ve vücutla 45 derece ve üzeri açı yapması; sırt yüzgecinin geniş ve dik olması, renklerinin parlak ve homojen olması ve balığın genel formunun düzgün olması gibi maddeler bulunmakta ve bu maddeler sayesinde jüri değerlendirmelerini yapmaktadır.

Genelde yarışmalardan sonra aynı salonda tüm balık sahipleri balığını açık arttırmayla satışa sunabilir. Özellikle dereceye giren balıkların bir hayli pahalı fiyattan satıldığı söylenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*