Bir Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Merhaba,

Akvaryumlarımız gündelik stresten bizi bir nebze de olsa uzaklaştıran bir rahatlatıcı olarak hayatımızda önemli bir yere sahiptirler. Stresi ve anksiyeteyi azalttığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan akvaryumlarımız ve içerisindeki canlılar, elbette ki doğayı taklit ettiğimiz bölgenin bazı özelliklerini ihtiva etmek isteyecektir.  Bu sebeple akvaryumlar insanlara tek taraflı bir rahatlatıcı olarak hizmet vermelerinin yanında; insanların da bazı temel bakımlarına muhtaçtırlar. Bunlar su değişimleri, filtre temizlikleri, doğru sıcaklık ayarlanması ve havalandırmanın yapılması, su kimyasının akvaryum içerisindeki canlılara uygun olması vs. olarak sıralanabilir. Sitede yer alan kimi makalelerde optimum koşulları sağlama üzerine de tiyolar vereceğiz.

Akvaryumlarımızda bakımları, üremeleri ve davranış şekilleriyle bizi en çok mutlu edecek olan türlerin başında lepistesler ve canlı doğuranlar gelmektedirler. Lepisteslerin  mutlu ve sıkıntısız bakımları için başta yapacağımız düzgün bir akvaryum kurulumu; daha sonra karşılaşabileceğimiz bir çok olumsuzluğun önüne geçecektir.

Diğer tüm akvaryum balıklarının bakımlarında olduğu gibi lepistesler için de temel bazı bakım ipuçları vardır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

-> Lepisteslerin içerisinde yer alacağı akvaryum, lepisteslerle bir arada huzurlu bir şekilde yaşayabilecek türlerin dışında başka türler içermemelidir. Bazı özel tür lepisteslerin kuyrukları ve yüzgeçleri, barışçıl olarak bildiğimiz bir başka türün saldırganlığına maruz kalabilir. Bu tarz durumlar iyi gözlenmelidir. Aksi halde yaralanmış olan bir lepistes, tüm akvaryumda bakteri ve mantar salgınına yol açabilir. En iyi ihtimalle sadece kendisi ölür.

-> Lepisteslerin doğada yaşadıkları su şartları, bazı diğer akvaryum balıklarının talep ettikleri su kimyasından bir hayli farklıdır. Örneğin Discus türleri yumuşak ve düşük Ph’lı sularda, 30-32 santigrat derecede ortalama olarak iyi bir şekilde yaşamlarını devam ettirirler. Ancak lepistesler su kimyası ve sıcaklık olarak uç değerlerden hoşlanmazlar. Çok sert veya çok yumuşak su lepistesler için uygun değildir. Ph aynı şekilde lepistes akvaryumlarında 6.5-7.5 aralığında seyretmelidir. Sıcaklık ise 25-28 derece aralığında olmalıdır. Su sertliği ise orta-sert olmalıdır. Yumuşak sulardan ziyade, sert sular lepistesler için daha yararlıdır. Su sertliği arttıkça Ph dalgalanmalarının önüne geçilir ve dolaylı olarak Ph sabit ve yüksek bir seviyede tutulur. Ph’ın yüksek olmasından etkilenmeyecek olan türler için bu yüzden suyun sert olması yararlıdır.

-> Akvaryum içerisinde lepistesleri strese sokabilecek maddeler yer almamalıdır. Doğallıktan uzak her madde bir stres unsurudur. Lepistesler için kimi durumlarda (kavga, doğum, yorgunluk vs.) saklanabilecekleri oyuklar ve bitkiler yer almalıdır. Eğer bitkili bir akvaryumda lepistes besleniyorsa, bitki bakımlarına özen gösterilmelidir. Bitkilerin ölmeye ve çürümeye başlamaları suda bazı değerlerin bozuk olduğunu gösteriyor olabilir. Bu durumlarda suyu daha fazla kirletmelerini önlemek amacıyla, ölen veya yapraklarını düşüren bitkiler akvaryumdan çıkarılmalıdır.

-> Lepistes akvaryumu eğer 40 litrenin altındaysa, fazla hava akımının (cereyan) olduğu bir koridorda bulunmamalıdır. Bu tarz yerler sıcaklık dalgalanmalarına sebep olurlar. Sabit olmayan sıcaklıklar lepistesler için stres ve en nihayetinde hastalık sebebidir.

-> Lepistesleri strese sokabilecek bir diğer unsur ise aşırı hareketin ve yoğun ışığın bulunduğu yerlerdir. Böyle yerler lepisteslerin dinlenmelerinin ve rahatlamalarının önüne geçerler. Sonunda lepistesler yorgun düşer ve hastalanabilirler. Eğer imkanınız varsa, lepistes akvaryumunuzu fazla insan trafiğinin ve hareketin olmadığı bir odaya kurun.

-> Lepistesler nispeten düşük hacimli akvaryumlarda da bakılabilirler. 19 litre-38 litre aralığındaki bir akvaryum lepistesler için gayet uygundur (fazla kalabalık olmamaları koşuluyla, 2 litreye 1 yetişkin balık uygun olabilir). Olası yavrularınızın saklanmaları için bitkiler veya Java Moss gibi sık yosun türleri kullanabilirsiniz. Aksi halde anaçlar yavru balıkları canlı yem niyetine yiyeceklerdir.

-> Akvaryum tabanınızda kum kullanmak tamamen tercihinize kalmıştır. Ancak kumun her şartta akvaryumda bakteri populasyonunu arttırdığını ve nitrat seviyesini yukarıda tuttuğunu unutmamalısınız. Bu durumların önüne geçebilmek için kumlu ve fazla dekorasyonlu akvaryumlarda daha sık ve yüksek miktarda su değişimi yapabilirsiniz. Su değişimlerini dikkatli ve değiştirdiğiniz suyun özellikleriyle eklediğiniz suyun özellikleri arasında mümkün olduğunca az fark olmasına dikkat ederek yapmalısınız. Su değerlerindeki dalgalanmalar stres ve hastalıklara sebep olabilir.

-> Suya salınım yapan renkli taşlardan ve kalitesiz plastik bitkilerden kaçınılmalıdır. Uzun vadede balıkların vücudunda kimyasal birikmesi olabilir. Bu da balığın sağlığını ciddi ölçüde tehdit eder.

-> Daha önce bir hastalık salgınına maruz kalmış olan akvaryumunuzu bozup, temizledikten sonra yeniden lepistesler için kurmak istediğinizi düşünelim. Bu durumda yapmanız gereken temizlik; suyun tamamını boşaltarak, sıcak ve bol tuzlu bir suyla tüm akvaryumu bir süngerle iyice durulamak şeklinde olmalıdır. Köşelere ve kenar noktalarına fazladan dikkat ederek temizliği yapın, daha sonra musluk suyuyla akvaryumunuzu durulayın. Akvaryumunuzu yaklaşık 5-6 saat kadar kuruması için tercihen güneş altında bırakın. Artık akvaryum yeni kurulum için hazır.

Lepistes akvaryumunun, belki de çoğu lepistes özelinde olmayan kurallarını bu yazımızda paylaştık. Akvaryumu kurduktan sonraki bakımları, biyolojik döngü, su değişimleri, filtre temizlikleri, karantina tanklar gibi bilgiler için ise Lepistesler.com’daki bir başka yazımıza bekliyoruz sizi.

Keyifli hobiler

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*