Artemia Çıkarma – Artemia Besleme Miktarı

Yavru balıklar için son derece hızlı büyütme etkisine sahip olan canlı yem Artemia’lardan bahsedeceğiz bu yazıda. Artemia’larla alakalı ansiklopedik bilgi olarak şunu verebiliriz:

Artemia salina, Tuzlu göl sularında, tuz göllerinde, yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Tuz karidesleri olarak da bilinirler. Okyanuslarda yaşamaz. Sudaki mikroskobik boyutlardaki alglerle beslenir.

Artemialar üreme zamanlarında yumurtalarını dökerler. Bu yumurtalar sıcaklık, tuzluluk ve oksijen oranının belli kriterleri sağlaması neticesinde çatlarlar ve ortaya protein değeri son derece yüksek yavrular çıkar. Bu yavrular (Artemia Salina yavruları) yaklaşık %60 protein ihtiva ettiklerinden dolayı balıkların sağlıkları ve renklenmeleri açısından son derece faydalıdır. Yavrular yumurtalardan çıktıktan sonra fazla bekletilmeden balıklara canlı bir şekilde servis edilmelidir.

Artemiaları yavru veya yetişkin balıklarınıza ziyafet çekmek üzere siz de evinizde yumurtalarından çıkartabilirsiniz. Yapmanız gereken yaklaşık yarım litre tatlı su içerisine, 1 çay kaşığı kaya tuzu ve 2 çay kaşığı artemia yumurtası dökerek oda sıcaklığında havalandırmanız. Havalandırma için artemia çıkartma setleri olduğu gibi, aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere pet veya cam şişe içerisinde artemia çıkartanlar da mevcut. Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki Rotifish, Salt Lake, Inve gibi markaların artemia yumurtaları yaklaşık 30 saat içerisinde %90’ın üzerinde açılıma sahipler. Sera marka artemia’da ise neredeyse her seferinde, talimatlara uymama rağmen artemiaları yumurtalarından çıkartamadım. Eğer örneğin Sera’nın artemia paketini aldıysanız bu pakette artemia yumurtalarıyla beraber tuz da olduğundan çıkarma işlemi için tuza ihtiyacınız yok demektir. Sadece aldığınız markanın paketi üzerindeki açıklamaya dikkat edin.

Ortalama 24-30 saat sonunda artemialar çıkmış olacaktır. Artemiaların çıkış süresini bir kaç saat daha kısaltmak için suyun sıcaklığını 30 dereceye çıkarabilir veya havalandırmayı daha fazla yapabilirsiniz. Eğer artemia çıkarttığınız kabın veya şişenin ağzını kapatırsanız %90 olan açılım oranının %50lere kadar düştüğünü görebilirsiniz. Kısacası sıcaklık ve oksijen oranı önemli.

Artemialar çıktıktan sonra yumurtalarının kabukları su yüzeyinde veya dibinde toplanabilir. Bu yüzden öncelikle yapmanız gereken, ışığa son derece duyarlı olan artemia yavrularını güçlü bir ışık kullanarak (bir fener olabilir) bir noktaya toplamak ve sonrasında süzgeç yardımıyla yakalamak olabilir. Bu sayede mümkün olduğunca az miktarda yumurta kabuğu almış olursunuz. Artemiaların yer aldığı suyu kesinlikle akvaryumunuza dökmemelisiniz. Hem yumurta kabukları hem de nispeten yüksek tuzluluk oranı bazı balıkları olumsuz etkileyebilir.

Artemia servisini sabah ve akşam olarak yapabilirsiniz. Yavru veya yetişkin farketmeden, akvaryum suyuna saldığınız artemiaların miktarı balıkların 10-15 dakikada büyük ölçüde bitirebilecekleri kadar olmalıdır. Aksi halde aşırı artemia yiyen bazı balıklarda kabızlık gibi problemler görülebilir.

Artemialar yumurtalarından çıktıktan sonra eğer oksijen vermeye devam ederseniz 2-3 gün daha yaşayabilirler. İlk çıktıkları anda balıklara servis etmek en iyisidir. Çünkü yumurtadan yeni çıkan artemia yavrularının yüksek protein içeren beslenme keseleri hala kaybolmamıştır. 1-2 gün içerisinde bu keseleri artemia tüketir ve beslenmeye ihtiyaç duyar. 2-3 günün sonunda beslenemeyen artemialar ölmeye başlarlar. Beslemek için kuru mayayı az miktarda artemiaların suyuna ilave edebilirsiniz. Havalandırmayı da kısmadan 1 hafta kadar bu şekilde idare edebildikleri bilinmektedir.

1 geri izleme / bildirim

  1. Lepisteslerde Beslenme - Lepistesler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*