Akvaryuma Yeni Balık Eklemek

Akvaryumunuza yeni balık eklemek her ne kadar heyecanlı ve güzel bir olay olarak gözükse de aslında bir çok riski de beraberinde getirmektedir. Yeni eklediğiniz her balık, mevcut akvaryum suyunuza bazı organizmaların yerleşmesine de neden olabilir. Bu organizmalar akvaryum sakinlerinin daha önce hiç karşılaşmadığı canlılar olacaktır. Bu sebeple bağışıklık sistemleri devreye girip, bu durumun üstesinden gelmek için 1 hafta-10 gün gibi bir süre yoğun çaba sarfeder. Eğer balık yaşlı veya zayıf ise bağışıklık sistemi yeni organizmalarla baş edemez ve pes eder. Mevcut balıklarınız yeni eklenen balığın taşıdığı organizmalar yüzünden bakteri çakışması adı verilen durum neticesinde ölebilir.

Bu durumun önüne geçmek amacıyla yapılabilecek bir kaç işlem vardır. Bunlardan ilki akvaryumunuza dışarıdan hiç balık eklememektir ki aslında doğrusu da budur. Ancak bazen özel tür üreten hobiciler, yeni kan eklemek amacıyla akvaryumlarına aynı türün farklı bir soyundan balıklar eklemek istemektedirler. Bu sayede kapalı bir ortamda ana-oğul, baba-kız ve kardeş-kardeş çiftleşmeleri sonucunda ortaya çıkabilecek olan hastalıklı-zayıf ve sakat balıkların sayısı azaltılabilmektedir.

Yeni eklenecek olan balık karantina tankına alınabilir. Bu sayede bu balık gözlenebilir ve 20 günlük bir periyotta hasta olduğu anlaşılırsa ana akvaryuma katılmasına izin verilmez. Hastalık belirtileri göstermeyen balık, başka bazı organizmaların taşıyıcısı olabileceğinden ötürü bu durumda balık karantina tankı süresince antibakteriyel ve antimikotik ilaçlar kullanılarak dezenfekte edilebilir. Ancak doz ayarlaması iyi yapılmalıdır ve balığın ilacı kaldırabilecek güçte olduğundan emin olunmalıdır. İlaç katılan karantina tankının sık sık suyu değiştirilmelidir. Bu sayede aynı ilaçlı suya balığın çok uzun süreler maruz kalması engellenebilir. Bu işlem karantina tankı müsait değilse, daha keskin dezenfektanlar ile çok kısa süreli olarak yeni balığın geldiği  su içerisinde de yapılabilir. Örneğin Permasol çok güçlü bir dezenfektandır ve yeni ekleyeceğiniz balığın suyuna bir miktar katarak 10-15 dakika civarı beklediğinizde muhtemelen balığın üzerindeki pasif halde bulunan bütün parazit ve bakteriler ölmüş olacaktır. Ancak bu işlem de balığın bütün dengesini allak bullak edebileceğinden, çok iyi gözlemlenerek ve sorumluluk alarak yapılmalıdır. İlaca maruz kalan her balık kendini toparlayamayabilir.

Yeni balığın mevcut akvaryum suyuna adaptasyonu için damlama yöntemi kullanmak en uygunudur. Öncelikle yeni balık suyuyla beraber ufak bir kovaya veya kaba alınır. Daha sonra mevcut akvaryum suyu damla damla olacak şekilde kovaya dökülür. Kovadaki su iki katına çıktığında bir kısmı boşaltılır ve damlatmaya devam edilir. Bu işlem toplamda 1 saat gibi bir sürede 3-4 defa tekrarlandığında balığın yeni suya adaptasyonu daha kolay olacaktır. Eğer mevcut akvaryum suyunda yaşayan balıklar var ise, kovadaki su akvaryum suyuna dökülmez; sadece yeni gelen balık bir kepçe yardımıyla alınır ve yeni akvaryumuna koyulur.

Bir defa kurulan ve dengesi oturan bir akvaryuma dışarıdan balık,bitki ve dekorasyon eklemek her zaman riskli bir işlemdir. Hem yeni eklenen balık için, hem de akvaryumun sakinleri için farklı organizmalar hastalığa davetiye çıkarabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*