Akvaryum Filtreleri, Filtrasyon Türleri

Akvaryumlarımızda biyolojik ve fiziksel filtrasyon amacıyla filtreler olmassa olmaz yardımcılarımızdır. Filtreler 24 saat boyunca işler vaziyette olmalı ve 4-6 ay arası değişen bir süreden sonra bakımları yapılmalıdır. Filtre bakımında akvaryumunuzdan aldığınız suyla filtre medyalarını (seramik, aktif karbon, sünger, elyaf vs.) durulamalısınız. Bu işlemi mümkün olduğunca kısa tutmalı ve filtreyi yeniden akvaryumda çalışır hale getirmelisiniz.

Asla filtre temizliğini musluk suyu altında yapmayın. Çünkü musluk suyundaki klor kolonileşmiş yararlı bakterileri öldürür.

Biyolojik filtrasyon, bu bağlantıdaki yazımızda değindiğimiz üzere; akvaryum canlılarının ve bitkilerin ortaya çıkardığı zararlı organik bileşikleri ortadan kaldırmak üzere yapılmaktadır. Biyolojik filtrasyonun düzgün olup olmadığını suyun rengine veya bulanıklığına bakarak anlayamayız. Biyolojik filtrasyon için yüzey alanı geniş filtre materyalleri kullanılmaktadır. Oyuklu seramik taşlar, süngerler ve elyaflar bu iş için uygundur.

Fiziksel filtrasyon ise, akvaryumda uçuşan partiküllerin toplanması amacıyla yapılmaktadır. Bu partiküller bir zaman sonra suda bulanık bir görüntü oluşmasına neden olur. Akvaryumun karşısına geçip rahatlamak üzere izlemeye başladığımızda, bulanık bir su görmek istemeyiz. Fiziksel filtrasyon biyolojik filtrasyon maddeleri tarafından büyük ölçüde gerçekleştirilir. Daha büyük partikülleri sudan alıp tutan geniş aralıklı süngerler de mevcuttur.

Kimyasal filtrasyon ise suda yer alan kimyasal materyallerin genelde bir aktif karbon (kömür) tarafından emilmesi sonucu yapılır. Örneğin hastalık tedavisi için ana tankınızda ilaç kullandınız ve ilacın kimyasal kalıntılarını sudan tamamen uzaklaştırmak istiyorsunuz. Bunun için aktif karbonu 1-2 gün filtre medyanız içerisinde tutmanız yeterli olacaktır. Aktif karbon bir süre sonra tuttuğu kimyasal maddeler sebebiyle doyuma ulaşır ve işlerliğini kaybeder. Bu sebeple 3-6 ay gibi bir periyotta aktif karbon yenisiyle değiştirilmelidir.

Filtre Türleri, Lepistes Akvaryumu İçin Uygun Filtre Türü

İç Filtreler

  • Elektrik motorlu iç filtre: Bu tarz iç filtreler elektrik motorunun çalışmasıyla hava püskürtür. Püskürttüğü hava neticesinde genelde alt kısmında yer alan süngere doğru su çekilir. Bu sayede su filtre süngerinden geçerken fiziksel ve biyolojik filtrasyon yapılır. Bu tarz filtreler lepistes akvaryumlarında pek tercih edilmezler. Çünkü suda çok şiddetli bir akıntı oluştururlar. Lepistesler ise fazla yüksek akıntıyı sevmezler.

  • Kutu filtre: Kutuda yer alan filtre medyası aracılığıyla filtrasyon sağlanır. Genelde üst kısmından hava motoru yardımıyla basınçlı hava verilir. Su da üst kısımdan filtrenin içine doğru çekilir. Fiziksel ve biyolojik filtrasyonun efektif sağlanması için bazen kutunun içerisine altta seramik ve üstte sünger ve/veya elyaf olacak şekilde dizilim yapılır. Lepistes akvaryumları için, özellikle üretim tankları için son derece uygundur. 1-2 aylık periyotlarda kutunun içerisinde biriken pislikler temizlenmelidir.

  • Zemin filtrasyon: Zeminde genelde boylu boyunca, hava basıncıyla aktif hale getirilen sünger bulunur. Bu sünger kumun altında yer alır. Bakteri populasyonu bu tarz filtrasyon malzemelerinde yüksek miktarlara ulaşmaktadırlar. Bu sebeple lepistes akvaryumları için uygun değildir. Gösteri tanklarında, suyu kristal berraklığına getirdiği için zemin filtreleri tercih edilmektedir.
  • Sünger filtreler (pipo filtre): Kutu filtrenin çalışma mantığına benzer şekilde, genelde üstten verilen bir hava hortumuyla çalışır. Basınçlı hava, suyun sünger içerisine girmesini sağlar. Lepistes tankları için son derece uygundur. 

Dış Filtreler

Dış filtreler, akvaryum suyunun dışında bir kutu içerisindeki filtre medyası aracılığıyla çalışırlar. Dış filtrelerde genelde tabaka şeklinde sırasıyla fiziksel,kimyasal ve biyolojik filtrasyon sağlamaya yönelik filtre medyaları yerleştirilir. Kafa motoru yardımıyla akvaryumdan gelen su, filtreden geçerek akvaryuma tekrardan pompalanır. Bu tarz filtreler yüksek debiyle çalışmaktadırlar. Lepistes akvaryumları için uygun değildir. Ancak, eğer debisi makul bir seviyeye düşürülürse kullanılmasında bir sakınca yoktur. Yüksek debili dış filtrelerin yeni doğan lepistes yavrularını çektiği söylenmektedir. Bu açıdan da, debinin düşük olması gerektiği görülmektedir.

 

Akvaryum filtrasyonu lepistesler için son derece önemlidir. Filtre malzemelerinin temizliği ve bakımı çok geciktirilmeden yapılmalı ve filtreler hiç bir zaman kapatılmamalıdır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*